«Вирощування картоплі – це як гра в шахи. Природа завжди ходить білими»

«Вирощування картоплі – це як гра в шахи. Природа завжди ходить білими» — Василь Болехівський, головний агроном кластеру картоплі «Контінентал Фармерз Груп»

У кожного свій фронт, і у картоплярів він цього року особливо відповідальний. Продовольча безпека країни нині так само важлива, як і збройний захист від російської агресії. Фермери-картоплярі зробили все, аби міцно тримати свої рубежі навіть в умовах війни, щоб українці мали вдосталь другого хліба.

Про те, яким є український ринок картоплі, як він змінився після повномасштабного вторгнення Росії, а також про особливості картоплярства та способи захисту рослин для отримання великого і якісного врожаю розповіли працівники агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» та компанії Syngenta.

Повномасштабна війна, яку 24-го лютого розпочала Росія проти України, стала викликом не лише для нашої територіальної цілісності та незалежності. Також перед викликом постали й усі сфери нашого життя, зокрема виробництво картоплі. Орест Кравчук, керівник кластеру картоплі в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп», одного з провідних виробників картоплі в Україні, розповідає, що навесні ринки збуту товару різних напрямків (столової, чипсової та насіннєвої картоплі) всередині країни істотно звузилися.

Зокрема, зменшився ринок столової картоплі через те, що значна територія країни потрапила під окупацію. До прикладу, частково в цей час було втрачено ринок Києва та області – один із найбільших у країні, оскільки там навесні йшли активні бої. Також відбулися зміни на чипсовому ринку у зв’язку з тим, що на Миколаївщині завод компанії PepciCo потрапив у зону бойових дій. Тому цей світовий виробник призупинив виробництво в нашій країні, що стало відчутною втратою. Однак в агрохолдину знайшли застосування для картоплі, яку мали б постачати для компанії PepciCo. Значну її частку було спрямовано на гуманітарний ринок, частково чипсові сорти продавали на свіжий ринок для споживання населенням. Також чимало картоплі було відправлено нашим захисникам.

Водночас, за словами Ореста Кравчука, багато фермерів на Київщині й Чернігівщині, які займалися вирощуванням картоплі, втратили свій бізнес, однак не опустили руки та планують все-таки його відновлювати. Відтак у найближчі роки, після нашої перемоги, буде потрібна велика кількість якісного насіння для відновлення картопляного виробництва. Водночас у найближче десятиліття Україна переорієнтується в плані збуту на європейський ринок. В агрохолдингу вже намагаються стандартизувати виробництво під європейські норми.

Природа внесла корективи

Загалом, сезон був доволі особливим для картоплярів, навіть якщо відкинути фактор війни. Такої думки Василь Болехівський, головний агроном кластеру картоплі «Контінентал Фармерз Груп». Є така агрономічна мудрість, що в сільському господарстві, зокрема і в картопляному бізнесі, фермери грають з природою в шахи і природа завжди ходить білими. Щоб перемогти, фермерам потрібно добре й завчасно продумувати всі свої ходи та варіанти.

Цього сезону, за словами головного агронома кластеру, природа робила ходи непередбачувано. На Західній Україні сильно вплинула на розвиток посівів картоплі двомісячна посуха в травні-червні. Вона припала якраз на той момент, коли рослини формують основну зелену масу і закладають бульби. Відповідно, рослини не змогли повністю реалізувати свій потенціал: стебла, листки і кількість бульб були приблизно на 40% меншими, ніж це типово для відповідних сортів.

Після цього пішли липневі дощі й почався так званий вторинний ріст бульб, що негативно вплинуло на врожай ранніх сортів картоплі. Однак баланс у природі є завжди. У серпні й вересні були опади, які пізнім сортам дозволили сформувати хороший урожай.

Аномальним видався і вересень, який не давав можливості проводити роботи зі збирання врожаю та підготовки ґрунту на наступний сезон. За винятком декількох днів, у вересні робота через опади не рухалася. Це також вплинуло на якість картоплі та на зберігання продукту на складах.

До речі, зберігання картоплі у складських приміщеннях, за словами агронома, є одним із основних факторів, який впливає на якість продукту. Якщо неправильно організувати зберігання, вентиляцію, підтримання температури, контроль умісту вуглекислого газу, то весь урожай може швидко зіпсуватися. Це особливо важливо для насіннєвої продукції, адже насіння є основою майбутнього врожаю. Правильному зберіганню картоплі, на жаль, не завжди приділяють належної уваги.

Дефіциту не буде, однак ціни можуть піти вгору

Загалом урожай картоплі в Україні цього року був доволі непоганим, тому на найближчу зиму, за словами Ореста  Кравчука, керівника кластеру картоплі в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп», дефіциту товару на ринку не очікується. Однак залишаються певні проблеми з порушенням мережі для реалізації у великих торгових компаніях. Це може призвести до певних труднощів для великих виробників картоплі. Дрібніші ж фермери з такою проблемою не стикаються. Вони свою продукцію збувають через ринки та невеликі мережі, тим самим створюючи сильну цінову конкуренцію для великих виробників.

Водночас нині спрогнозувати попит на картоплю на зиму доволі складно, оскільки багато людей з України виїхало. Зараз реалізація картоплі йде звично і продукту на ринку доволі багато. Однак з похолоданням, через неможливість продавати на ринках, дрібніших фермерів поменшає. Відповідно, ціни на картоплю на полицях супермаркетів можуть дещо зрости.

Ще одним фактором, який може вплинути на ціну картоплі, є просування наших захисників на фронті. Мірою звільнення окупованих територій може зрости й попит на картоплю. Зросте попит – відповідно зросте і ціна. Однак кардинального збільшення цінового діапазону не варто очікувати через те, що картопля в Україні вродила добре.

У кожного свій фронт

Водночас в агрохолдингу «Контінентал Фармерз Груп» відзначають, що цього року спостерігали неймовірну консолідацію працівників заради спільної справи. Тож незважаючи на війну й примхи природи, отримали непогані результати. Попри обмеження в ресурсі, техніці й запчастинах, у цьому році в агрохолдингу мали найвищу ефективність праці: чи то під час посадки картоплі, оприскування чи збирання. Усі працівники згуртувалися навколо великого спільного завдання на своєму фронті: вони дбали про належний стан продовольчої безпеки в нашій країні.

Джерело: https://www.syngenta.ua/

error: Content is protected !!