Виробництво цукру повність покриє потреби внутрішнього ринку

Попри складний початок року, який відзначався високими цінами на цукор, його закінчення виявилось більш оптимістичним та обнадійливим.

Більшість українців у 2021 році просто не встигали запам’ятовувати цифри на цінниках біля полиць з цукром. З острахом у майбутнє дивились виробники солодощів, адже за їх словами запаси цукру у країні з кожним днем скорочувались, а ціни зростали.Про підсумки 2021 року розповів Назар Михайловин, голова правління НАЦУ «Укрцукор», для Agravery.

Внутрішні реалії

У світі на початку року ситуація була не найкращою. Дані Лондонської біржі ICE свідчать про те, що ф’ючерси на білий цукор з початку року зросли на 22%. У серпні також відбулося різке здорожчання цукру і все через заморозки в Бразилії.

У той же час вітчизняні експерти говорять, що ситуація на Лондонській біржі ICE не впливає на ситуацію на внутрішньому ринку, вона залежить від погодних умов, якості сировини та собівартості виробництва цукру.

«У січні на Лондонській біржі ICE ціна на цукор становила 434,3 дол./т, а у середині грудня — 500,6 дол./т. Хочу зазначити, що ця цінова різниця ніяк не впливає на вітчизняних виробників, як і на ціни на внутрішньому ринку.

Висока вартість цукру на початку була зумовлена тим, що минулий сезон був збитковий по виробництву. Оскільки відбулося зростання усіх складових собівартості виробництва цукру, включаючи енергоносії, мішки, метал, вапняковий камінь тощо. Також бракувало сировини. У 2020 році було посіяно 206 тис. га цукрових буряків, сезон відзначався несприятливими погодними умовами: не вистачало достатньої кількості вологи на початку посівної компанії, весною спочатку пройшли сильні дощі, які вимили значні площі посівів, а літом опадів майже не було. Через посуху, відсутність вологи цукрові заводи запустилися на 3 тижні пізніше, ніж у попередні роки», — розповідає Назар Михайловин, голова правління НАЦУ «Укрцукор».

У цьому році ситуація дещо інша. Це зумовлено тим, що були збільшені посівні площі цукрового буряку. У 2021 році вони становили 226,6 тис. га, а це на 20 тис. га більше, ніж у минулому році. Крім того порадувала погода, вологи вистачало, як і сонячного світла. Завдяки усім цим погодним факторам в Україні зросла цукристість і врожайність коренеплодів.

«Сприятливі погодні умови дозволили запустити наші цукрові заводи вчасно, а деякі навіть раніше. Сезон відкрив ТОВ «Панда» (ВАТ «Селищанський цукровий завод»), він запустився 21 серпня, уже 1 вересня — Гайсинський цукровий завод ТОВ «Продовольча компанія «Зоря Поділля», згодом усі інші», — додає Назар Михайловин.

У жовтні в Україні працювало 29 цукрових заводи, зараз працює 5, з яких 4 буде працювати до кінця року, а ще один – до кінця першої декади січня 2022 року. Станом на 17 грудня 2021 року в Україні виготовлено 1251,4 тис. т цукру та перероблено 8,87 млн т цукрових буряків.

Експортний потенціал

Не найкраща ситуація була у січні 2021 року з експортом цукру. Дані Науково-практичного центру цукробурякового виробництва свідчать, що за перший місяць з країни було вивезено 1,7 тис. т цукру, що майже у 10 разів менше, ніж у січні 2020 року, тоді як імпорт становив 876 т.

Протягом року ситуація почала змінюватися. Так, за січень-листопад 2021 року експорт цукру складав 23,6 тис. т (у січні-листопаді 2020 року – 140,1 тис. т), а з початку 2021/22 МР – 21,4 тис. т (у 2020/21 МР – 58,3 тис. т).

«Загалом вітчизняний цукор експортується в європейські країни, також в Ізраїль, Вірменію тощо. У поточному сезоні 21/22МР планується експорт 50 тис. т цукру, у той же час у минулому році ми експортували 71 тис. т», — додає Назар Михайловин.

Літом була пропозиція звільнити від оподаткування ввізним митом, яке зараз складає 50% митної вартості, виробників цукровмісних продуктів. Мова йшла про ввезення саме цукру білого, але цього «Укрцукор», як і цукровики, не допустили.

«Як альтернатива, в Україну було завезено 121 тис. т цукру-сирцю з тростини на переробку, його переробляли 2 цукрових заводи. Саме цей цукор-сирець з тростини дозволив забезпечити внутрішній попит та стабілізувати ситуацію.

Прогнозується, що у цьому сезоні буде вироблено від 1,45 млн т до 1,47 млн т цукру при внутрішньому споживанні 1,25 млн т на рік. Ми повністю покриваємо потреби внутрішнього ринку», — зазначає голова правління НАЦУ «Укрцукор».

Проблемні підприємства

Якщо з виробництвом цукру ситуація стабілізувалась, то от на промислових виробництвах не все так добре. У 2021 році на сайті Prozorro.Продажі. 4 рази з’являлося повідомлення про продаж цукрового заводу у селі Заплази Любашівської громади, який колись був одним із найпотужніших в Україні. Продавалось все майно Заплазького цукрзаводу, зокрема, склади, заводоуправління та готель. Власник спочатку встановив стартову ціну у розмірі 79,9 млн грн, а у грудні — 72,8 млн грн.

У той же час Антимонопольний комітет України оштрафував ТОВ «Радехівський цукор» на загальну суму понад мільйон гривень за те, що товариство придбало частину активів цукрового заводу у м. Збараж та у смт. Козова, Козівського району у Тернопольській області.

Для того щоб забезпечити цукрові заводи якісною сировиною, цукрова спільнота просила чиновників розглянути можливість надання дотації для вирощування цукрових буряків на 1 га площі. Навіть було прийнято рішення щодо часткової компенсації витрат на вирощування цукрових буряків у вигляді дотації у розмірі 5 тис. грн на 1 га, але не більше ніж на 500 гектарів одного підприємства. Це рішення буде направлено на розгляд до Аграрного комітету Верховної Ради України, подальша його доля у руках депутатів.

Джерело: http://www.ukrsugar.com/

error: Content is protected !!