Верховна Рада України дала старт реформі зрошення в Україні

Верховна Рада України ухвалила закон про об’єднання водокористувачів. «За» проголосували 279 народних депутатів України.

Цей закон дає старт іригаційній реформі, яка є логічним продовженням земельної реформи, і відкриває нові можливості для агросектору України.

Про це на своїй сторінці у Facebook написав міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.

«Цим законом парламентарі заклали основи реформування меліоративної галузі України, без якого б уже найближчими роками про ефективне ощадливе зрошення можна було б забути. Відтепер усі водокористувачі мають змогу гуртуватися в юридично зареєстровані об’єднання, брати на баланс об’єкти зрошувальних систем та управляти ними через колективні рішення, де голос кожного водокористувача буде важливий», – зазначив міністр.

Саме така форма управління галуззю, як переконаний Роман Лещенко, зможе вивести її із занепаду.

«Зрошувальні системи повинні бути в управлінні тих, хто безпосередньо від них залежить. Це аграрії, землекористувачі та землевласники і точно не чиновник в Києві чи навіть в області», – додав він.

За словами міністра, за час незалежності зрошувальні площі щороку стрімко скорочувалися і з 2,3 млн у 1990 році залишилося лише 550 тис. у 2021-му. Серед причин – і розкрадання обладнання насосних станцій, і високі тарифи за полив, і відсутність державних коштів на відновлення зрошувальної інфраструктури.

«Саме тому для порятунку галузі було напрацьовано в законопроекті децентралізовані механізми управління меліорацією в Україні. Без жодних перебільшень, цей закон є наріжним каменем не лише подальшого розвитку сільського господарства, а й реагування на кліматичні зміни, збереження ґрунтів та енергоощадливість у с/г виробництві», – наголосив Роман Лещенко.

Над цим питанням працювали державні органи, міжнародні партнери, експерти, профільні асоціації аграріїв та парламентарі, додав він.

«Далі – нелегкий процес реалізації, але головне вже зроблено! Іригаційна реформа є логічним продовження земельної реформи. Вітаю агросектор із новими можливостями», – резюмував Роман Лещенко.

Закон визначає правовий статус організацій водокористувачів (ОВК), порядок їх створення, діяльності, припинення, а також права та обов’язки її членів.

Документ закріплює рівність прав як великих, так і дрібних землекористувачів – членів ОВК при прийнятті ключових рішень.Також пропонується спростити адміністративні процедури щодо будівництва та експлуатації меліоративних мереж та їх окремих об’єктів.

Закон містить норму, яка дозволяє приватизацію насосних станцій, що не використовуються не менше десяти років. Ця норма діє за умови, що жодна ОВК протягом двох років після прийняття закону не звернулася із заявою про отримання у власність об’єктів меліоративної мережі, до складу якої входить насосна станція.

Джерело: https://agroreview.com/

error: Content is protected !!