Через збройну агресію Росії, приблизно на 30% менше було посаджено картоплі, ніж у 2021 році.
Минулий сезон для картоплі був щедрим. Тоді врожайність перевищила очікування фермерів. Зараз ще рано говорити про результати цьогорічного врожаю, оскільки для цього потрібно обробити хоча б 30% засіяних площ.
При цьому збирання врожаю вже розпочалося і фермери прогнозують, що цього року показник може зменшитися на 10%.
“Порівнювати сезони не дуже коректно, але можна сказати, що показник урожайності 2022-го зменшиться орієнтовно на 10%. Основним чинником впливу є недостатнє вологозабезпечення, яке спостерігається цього року”, – каже керівник кластера “Картопля” Континентал Фармерз Груп Орест Кравчук.
Якщо до середини квітня були добрі показники збереження вологи, то посіви пізнішого періоду вже недоотримали необхідного обсягу.
При цьому в Україні після 10 жовтня очікується зниження температури, а такий показник є критичним для чіпсової картоплі, оскільки впливає на показник вмісту цукру. Тому фермери з огляду на даний фактор викопують насамперед чіпсові сорти, залишаючи на пізніший період столову картоплю, яка не так чутлива до холоду.
Ще одна проблема цього року – зменшення потужностей для переробки, роботу яких було зупинено через воєнні дії.
Загалом експерти зазначають, що ринок картоплі в Україні стабільний. Незважаючи на війну, знищену сільськогосподарську техніку та інфраструктуру, фермери можуть закрити внутрішню потребу. При цьому варто враховувати, що з України виїхали мільйони людей, тож попит на картоплю зменшиться.
Європа: нестача та зростання цін
У Європі ситуація з картоплею зовсім інша. Сильна посуха призведе до найгіршого врожаю картоплі за останні роки. Найбільші виробництва картоплі в Європі зосереджені у Німеччині, Франції, Нідерландах та Бельгії. Посуха в цих країнах знизить виробництво ЄС до найнижчого рівня за всю історію спостережень.
Виробники продуктів із картоплі (наприклад, картоплі фрі) вже піднімали ціни через подорожчання енергетики, а поганий урожай цього року ще більше підштовхне ціни нагору. Наприклад, мережа ресторанів McDonald’s підняла ціни в Європі через подорожчання сировини.
Аналітик Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Світлана Литвин вважає, що цього року потреби імпортувати картоплю не буде, хіба що насіннєву. Адже з початком війни значно зросла вартість логістики товарів, що імпортуються, і зріс курс гривні.
До цього Україна вже відмовилася від імпорту білоруської та російської картоплі, що також стимулюватиме продаж українського продукту на внутрішньому ринку.
Скільки буде коштувати картопля
На початку вересня в Україні встановилася тенденція до зниження цін. Наприклад, станом на середину вересня на ринку “Шувар” у Львові картоплю продають по 4-6 гривень за кг, а на ринку “Столичний” у Києві його вартість становить 7-9 гривень за кг.
Прогнозована ціна на картоплю для споживачів цієї осені — близько 7–8 гривень за кілограм, каже Орест Кравчук .
“Виробники не очікують високої ціни цього сезону. Продукції над ринком достатньо. Є певні зміни у традиційних джерелах надходження: цього сезону частина картоплі потраплятиме від приватного сектору, а не від виробників, які займаються вирощуванням у промислових масштабах. Це зумовлено і тим, що у регіонах, де відбувалися або досі відбуваються воєнні дії, виробники не могли на повну потужність вести господарську діяльність”, – наголошує Кравчук.
Світлана Литвин додала, що для українського ринку картоплі характерна висока частка виробництва у домогосподарствах населення. Люди на своїх присадибних ділянках вирощують картоплю для задоволення потреб. Частка такого виробництва становить 98%. І лише 2% виробництва картоплі займають фермерські та промислові підприємства, які потім реалізують цю продукцію.
При цьому слід зазначити, що з початку війни ціни на продукти зросли у ціні на 20%. Експерти Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) кажуть, що після Покрови, коли відбувається збирання врожаю, через велику пропозицію вартість овочів знижується, проте вже з жовтня зростають витрати на зберігання овочів, тому слід очікувати збільшення ціни на 10-15% на усі овочі, у тому числі на картоплю.
Джерело: https://agroreview.com/