Україна може вирощувати якісну картоплю і має експортувати її – думка ірландського картопляра

Картоплярство та перспективність розвитку ринку картоплі України стали одними з ключових тем 17-ї міжнародної конференції «Овочі та фрукти України-2021. Нові інвестиційні можливості», що відбулася 2-3 грудня 2021 року у м. Бровари (Україна).

Слідом за презентацією Дениса Стаценка, Президента Української асоціації виробників картоплі та директора ТОВ «Поліська картопляна компанія», своє бачення розвитку картоплярства в Україні презентував Томас Карпентер, картопляр з Ірландії. Це був добрий контраст практичного досвіду з України та міжнародного досвіду.

Насамперед, Томас зазначив, що він картопляр у третьому поколінні, і що останніми роками він експериментував із промисловим вирощуванням картоплі в умовах України. Висловивши здивування та обурення тим, наскільки низькоякісну картоплю пропонують мережі супермаркетів України, він зазначив, що Україні може і має вирощувати та продавати якісну картоплю. На думку Томаса, жодних причин для того, щоб в Україні й надалі вирощувався такий неякісний бульбоплід, немає, що він доводить на практиці.

Вирощуючи картоплю в Україні, Томас не виявив суттєвих відмінностей у вирощуванні картоплі в Ірландії та Україні. На його українських полях середній відсоток ушкодженої картоплі після сортування у картоплесховище становив 3-4%, залежно від сорту. Вирощувалися ним сорти картоплі Belmondo, Toskana, Taisiya та Red Ledi.

При цьому, за словами Томаса, середній відсоток пошкоджень в українських картоплярів коливається в межах 40% або навіть вище! Інакше кажучи, втрати українських фермерів у 10 разів вищі, ніж могли б бути! Звичайно, що вони намагаються і ці 40% виробничого браку, тобто неякісної картоплі, все одно продавати і оптом і в роздріб. В результаті величезні втрати зазнають усі: і споживачі, і супермаркети, і самі картоплярі.

Природно, що за такої низької якості продукції собівартість товарної картоплі в Україні виявляється вкрай високою, а якість картоплі на полицях – дуже низькою. Більше того, в такі сезони як 2021/22, коли врожай картоплі в Україні перевищує потреби внутрішнього ринку, ціни на нього обвалюються до дуже низького рівня, тому що за низької якості картоплі мова про її експорт не може йти, навіть якщо будуть узгоджені фітосанітарні та карантинні можливості доступу до ринків.

За його словами, причини такої жалюгідної ситуації криються в несистемному підході до вирощування картоплі. Починається все з низької якості насіннєвої картоплі у більшості виробників, що унеможливлює отримання якісних бульб товарної картоплі. Погіршується все поганою технікою і недосконалою технологією вирощування картоплі, що і виливається в таку жалюгідну ситуацію, коли і виробники мало заробляють, і країна періодично стає великим імпортером картоплі.

Якщо ж кардинально виправити ситуацію з якістю, то Україна в роки, коли картоплі вирощується надто багато, зможе експортувати її до інших країн світу, що дозволить стабілізувати ціни на картоплю на внутрішньому ринку.

Джерело: https://east-fruit.com/

error: Content is protected !!