ТОП-3 овочів, на зберіганні яких виграли аграрії

У співвідношенні вирощування-зберігання і вартість-зберігання в цьому сезоні добре показали себе три види овочів. Це – гарбуз, буряк і пекінська капуста. На них аграрії виграли.

Про це в коментарі для AgroPortal.ua розповів фахівець зі зберігання Павло Булгаков.

За його словами, менше пощастило тим, хто продавав гарбуз до нового року. Вони вклали в логістику, закладку, зберігання, оренду приміщень, однак до січня ціна становила близько 4 грн./кг. Потім вона виросла до 6-6,50 грн. Також він додав, що в цьому році замовлень по зберіганню гарбуза було багато.

«Дохід на буряках був трохи гірше: його собівартість набагато нижче, ніж у цибулі і моркви, але вже до середини квітня він подорожчава. Пекінська капуста теж стала вигідна, починаючи з нового року. У момент продажу з поля вона коштувала 5-5,50 грн, в кінці грудня – 8-9 грн, але тільки за якісно збережену. А вже в лютому деякі господарства просили за неї 20 грн.», – зазначив він.

В цілому для фермерів, які займаються вирощуванням овочів, сезон був важкий, каже Булгаков. Спочатку ціни на продаж були не дуже високими. Багато фермерів притримували продукцію, закладали на зберігання. В результаті формувався штучний дефіцит. Наприклад, на цибулю ціна становила 3,50 грн./кг, на моркву – 4-5,50 грн.

«Вони сподівалися, що на лютий-березень вартість буде набагато вище. Це було видно з численних замовлень моїх послуг зі зберігання. Дуже багато сільгоспвиробників намагалися зберегти овочі, навіть не маючи необхідного обладнання», – говорить він.

Продаж з поля не давав заробити дрібним фермерам, розповідає Булгаков. Адже для них собівартість вирощування набагато вище, ніж для тих, хто робить це в великих обсягах. З урахуванням вартості ручної праці, ціна була дійсно досить низька. Особливо, якщо порівнювати з минулим роком, коли в березні вартість цибулі становила 18 грн. А зараз це – 2,50.

Морква в минулому році в кінці квітня коштувала 9 грн. У цьому році – 4,50. А витрати при цьому ростуть. Не кожна морква, навіть добре вирощена, з точки зору агротехнологій, може в хорошій якості і з дуже високим виходом долежати до квітня.

«Скоро почнеться новий сезон, а за моїми березневими розрахунками, було ще 40 тис.т цибулі. Споживання мереж і ринку орієнтовно становить 2-2,5 тис.т на тиждень. Відповідно на місяць – це 8-10 тис.т», – говорить він.

Тобто, це запаси на чотири місяці, пояснює експерт. А вже в червні, як правило, йде молода рання цибуля, хоча в цьому році, мабуть, вона трохи затримається.

«Моркви, за моїми тодішніми підрахунками, було 30 тис.т, тоді як споживання її – в два рази менше, ніж цибулі. Це дуже великий надлишок. Я знаю кілька господарств, які повністю відмовляться від овочів», – сказав експерт.

Складнощі при зберіганні овочів в цьому сезоні були, але не глобальні.

«Для цибулі вони полягали в тому, що він був дрібнуватий. У моркви спостерігався низький вміст сухих речовин. А чим їх менше, тим гірше якість і більш короткі терміни зберігання. Гарбуз псувався в січні через неправильне прибирання, попадання вологи і роси восени, а також, в деяких господарствах, через недотримання технології зберігання. Взимку вона почала покриватися плямами», – зазначив Булгаков.

За його словами, ще вдалося долежати на зберіганні до квітня кореню петрушки, пекінській і білокачанній капусті, моркві, цибулі, селері. Часник тільки недавно закінчився, додав він.

Джерело: http://agroportal.ua/

error: Content is protected !!