Революція в ритейлі – на український ринок виходить дискаунтер Lidl

Минулого тижня в українських ЗМІ, з посиланням на витік внутрішнього листування, опублікованого Lebensmittel Zeitung, з’явилася інформація про вихід німецької роздрібної мережі Lidl (Лідл) на ринок України. Незважаючи на те, що інформація поки не є офіційною, аналітики EastFruit вирішили проаналізувати, що подібний вихід міг би означати для української роздрібної торгівлі овочами та фруктами, для українських садівників, представників овочівництва та для роздрібного бізнесу в цілому, повідомляє SEEDS.

Як Lidl торгує свіжими овочами та фруктами?

Як і в будь-якому іншому сегменті, Lidl робить акцент на ультранизьких цінах на овочі та фрукти. Завдання у ритейлера завжди полягає в тому, щоб бути номером 1 за цінами на овочі та фрукти.

При цьому, вимоги до якості і безпеки овочів і фруктів в Lidl дуже високі. Мережа може не пропонувати товарів преміальної якості, але дуже жорстко інспектує постачальників овочів і фруктів щодо дотримання підходів до безпеки та якості продуктів стандартної якості. Тоді як постачальник розуміє, що якщо дотримуватися вимог Lidl, то ця мережа зможе запропонувати величезні перспективи розвитку та великі обсяги реалізації продукції.

Асортимент овочів і фруктів в Lidl обмежений, однак мережа останнім часом регулярно заявляє про пріоритетність цього сегменту товарів, враховуючи глобальну тенденцію до орієнтації споживачів на здорове харчування. Наприклад, у Великобританії мережа планує довести питому вагу корисних продуктів харчування до 85% від загальних продажів і наростити продажі овочів і фруктів на 35% до 2026 року.

Зосередженість на місцевих овочах і фруктах для Lidl теж є важливим елементом стратегії плодоовочевої торгівлі. Торгівля місцевою продукцією, як ми регулярно підкреслюємо в плодоовочевих аудитах роздрібних мереж EastFruit, є вигідною для будь-якої мережі. Адже це дозволяє запропонувати більш свіжу, а отже і більш смачну плодоовочеву продукцію, знизити транспортні витрати, а отже і підкреслити свою турботу про навколишнє середовище, а, заодно, і отримати за неї вищу ціну, оскільки споживачі більшості країн вважають за краще купувати місцеву продукцію, а не імпорту.

Однак, потрібно враховувати і фізичну наявність якісної та безпечної продукції в країні за конкурентною ціною. В іншому випадку глобальна система прямих закупівель і прямого імпорту Lidl дозволить швидко знайти альтернативу.

Якість плодоовочевого відділу і якість послуг в мережах супермаркетів Lidl зазвичай відповідають формату дискаунтер. Мережа намагається мінімізувати витрати на персонал, тому не варто очікувати великої кількості консультантів в магазині. Також навряд чи супермаркети Lidl здивують мерчандайзингом і красивою викладкою, тому що товар зазвичай продається в тій же упаковці, в якій його поставив виробник або оптовик овочів і фруктів. У той же час інформативність у Lidl, як правило, знаходиться на досить високому рівні, як і зручність здійснення покупок.

Зазвичай магазини Lidl мають площу близько 1 тис. квадратних метрів, але є і магазини площею близько 2 тис. квадратних метрів.

Lidl, з огляду на загальну тенденцію орієнтації на здорове харчування, приділяє також велику увагу реалізації органічних овочів і фруктів і має власну лінійку органічних продуктів. Це, безсумнівно, може залучити в магазин не тільки покупців, орієнтованих на економію, а й на преміальний сегмент.

Оскільки Lidl до виходу в роздрібний сегмент бізнесу довгий час був великою оптовою компанією, він добре знає, як мінімізувати логістичні витрати на закупівлю овочів і фруктів. Відповідно, найімовірніше, мережа супермаркетів запустить розподільний центр (РЦ) на ранньому етапі виходу на ринок. Адже без цього реалізувати стратегію ультранизьких цін навряд чи вийде. Природно, мережа буде прагнути працювати безпосередньо з виробниками, що мають необхідні можливості для забезпечення цілорічних поставок плодоовочевої продукції.

Оскільки Lidl намагається не наймати багато співробітників в торгові зали, найімовірніше мережа вимагатиме від постачальників овочів і фруктів поставки продукції з максимальним рівнем «упакованості». Іншими словами, знайти в магазині Lidl картоплю, моркву або інші коренеплоди на вагу, найімовірніше, не вийде.

Що значить для садівників, городників та картоплярів України можливий вихід Lidl на ринок?

Перш за все – це нові можливості. Конкуренція – це завжди добре, а Lidl стане ще одним потужним каналом збуту продукції. Партнерство з Lidl допоможе виробнику розробляти довгострокову стратегію розвитку бізнесу з урахуванням кращих міжнародних практик. Адже якщо ти можеш відповідати вимогам Lidl в Україні, значить ти, швидше за все, зможеш постачати продукцію в будь-який супермаркет світу.

І тут з’являється друга перевага – це можливість виходу на міжнародний ринок, в тому числі, і через Lidl. Глобальна стратегія закупівель Lidl передбачає таку можливість для найбільш ефективних і конкурентних постачальників. Тому мережа може стати перепусткою на ринки країн Євросоюзу та інших країн світу.

Третя перевага – загальне зростання якості і безпеки овочів і фруктів, яке зазвичай відбувається після виходу такого потужного міжнародного гравця на ринок. У Польщі, наприклад, Lidl вимагає від усіх постачальників овочів і фруктів обов’язкової сертифікації GlobalGAP, а вимоги до залишків пестицидів в продукції в мережі набагато суворіші, ніж норми Євросоюзу.

Незважаючи на те, що виробники зазвичай не люблять підвищення вимог до їх продукції і активно протидіють цьому, підвищення якості завжди призводить до зростання продажів і доходів. Звичайно, це передбачає збільшення інвестицій в інфраструктуру доопрацювання, а багатьом доведеться навіть поміняти підходи до виробництва і особливо захисту рослин, якщо, звичайно, вони захочуть скористатися можливостями, які надає Lidl.

Четверте перевага – зниження ризику неплатежу з боку мережі. На жаль, в Україні багато постачальників овочів і фруктів так і не змогли отримати платежі за поставлену продукцію в зв’язку з банкрутствами мереж або ж, найчастіше, могли отримати оплату з затримками до півроку і більше. У випадку з лідером європейського ритейлу ризик такого розвитку подій буде мінімальним.

В цілому, будь-яка можливість, потребує від виробників поліпшень. Однак ці зміни, безсумнівно, на краще. І до них потрібно починати готуватися вже зараз.

Що означає для споживачів овочів і фруктів можливий вихід Lidl на ринок?

Тут все досить однозначно – конкуренція – це зниження цін. А український споживач не є найбагатшим у світі, тому він буде тільки радий можливості заощадити.

Друга важлива перевага для українського споживача – це підвищені вимоги Lidl до залишків засобів захисту рослин в овочах і фруктах, про що ми писали вище. Це дасть додаткові гарантії безпеки українським споживачам, а мережі – переваги у вигляді високого рівня лояльності.

Третя перевага – це більш високі вимоги до якості плодоовочевої продукції. Для тих, хто втомився від брудного картоплі, цибулі, моркви, буряка в мережах супермаркетів, цей фактор може виявитися вельми важливим.

Четверта – це наявність в магазинах мережі органічної продукції. Щоправда, поки не зовсім зрозуміло, наскільки широко буде представлений сегмент органік в плодоовочевому відділі Lidl в Україні.

П’ята перевага – це просування місцевої продукції, що має смакові переваги і більш високий рівень свіжості. Lidl створюватиме можливості з розвитку виробництва овочів і фруктів в Україні та просуватиме місцеву продукцію.

Мабуть, певним потенційним недоліком мережі можна вважати обмежений асортимент. Однак «обмежений асортимент» для ринку ЄС може бути цілком достатнім для ринку України. Адже середньостатистична мережу супермаркетів в Києві має близько 100-120 позицій асортименту овочів і фруктів, лідери – 200-260 позицій, а АТБ – близько 50 позицій.

Джерело: https://www.seeds.org.ua/

error: Content is protected !!