Проблемний 2021 рік: перешкоди, які довелося подолати українським картоплярам

Сезон 2021 року не порадував українських виробників картоплі. Погода не раз завдавала збитків, а ціни на продукцію набагато менші, ніж очікувалося. Щоб проаналізувати підсумки сезону, компанія «Агріко Україна» спільно з партнерами провела семінар для українських картоплярів, пише EastFruit.

«Цього року було дуже багато проблем у фермерів. Спочатку це був посушливий сезон вирощування, потім затяжні дощі восени. Чимало фермерів дзвонили нам і запитували: «як просушити картоплю, як її зберігати»?

Тому у нас спільно з партнерами Syngenta та Van Dijk Technics з’явилася ідея організувати семінар, на якому ми підбили підсумки сезону: що було добре, які були проблеми та виклики, пов’язані з погодними умовами та кліматичними змінами. І чому ж так важко зберігати картоплю цього сезону?

Ми залучили компанію Van Dijk до теми зберігання, Syngenta – засоби захисту та технологія вирощування картоплі. Компанія «Агріко Україна», у свою чергу, виступила майданчиком, де наші клієнти-партнери змогли більше дізнатися про новинки насіннєвої картоплі цього сезону», — розповів EastFruit директор компанії «Агріко Україна» Микола Гордійчук.

На семінар приїхали представники фермерських господарств здебільшого із трьох областей: Чернігівська, Київська, Житомирська. З огляду на карантинні вимоги червоної зони, великий захід організувати не вдалося. Згодом усю інформацію, озвучену на семінарі, отримають усі партнери Агріко через соціальні мережі.

«Серед основних проблем цього року – це пізня, затяжна весна. Багато фермерів посадили картоплю пізно. Відповідно була затримка у розвитку на 1,5-2 тижні. Так само пізніше для багатьох фермерів розпочався сезон збирання.

Через затримку всього сезону ціни на картоплю теж неприємно здивували. Вони просіли і дуже сильно просіли.

Влітку ми говорили про посуху та про те, що недостатньо картоплі. Потім пішли дощі. Багато фермерів подумали, що завдяки цим дощам середньостиглі та пізні сорти зможуть набрати те, що не встигли набрати влітку.

Але якість цієї картоплі, зібраної восени, була значно гірша, ніж очікувалося. Картопля мала менше сухих речовин. Вона була «склоподібною», до того ж така картопля гірше зберігається, а при травмуванні у неї з’являються механічні пошкодження, через які потрапляють бактерії. Ми помітили на бульбах мокру та суху гнилизну», — зазначає Микола Гордійчук.

Серед приємних новин те, що з кожним роком українські фермери покращують свої агротехнічні практики та врожаї зростають.

«Якісний посадковий матеріал – це лише частина успіху. Ми, як виробник насіннєвої картоплі, можемо тільки рекомендувати, ми не контролери того, що робить фермер далі.

Але є ще технологія захисту, підготовка ґрунту, полив – це також дуже важливі фактори. Не менш важливі люди, які вирощують картоплю. Люди, мабуть, це найголовніший чинник.

Багато фермерів покращують свої агротехнічні практики з кожним роком, і це приємно тішить.

Ми бачимо, що зростають урожаї у фермерів, які співпрацюють із нами», — додає директор компанії «Агріко Україна».

Співпраця з «Агріко» має чимало інших переваг, одна з яких у спільному проекті зі збуту столової картоплі.

«Досі активно працює наш проект PAPAS, у якому ми виступили інтегратором реалізації якісної столової картоплі. Його ми запустили, щоб допомогти фермерам, які купують у нас насіннєву картоплю, продавати свою столову, якщо вона відповідає тим нормам якості, які вимагають мережі. До цього часу у цьому проекті нашим партнером є компанія METRO Cash&Carry, де ми продаємо картоплю під торговою маркою «Фермове».

Це картопля, вирощена з насіння «Агріко» господарствами згідно з безпечною технологією вирощування, запропонованою компанією Syngenta.

Ідея такого партнерства проста: наприкінці ми хочемо отримати якісний продукт із мінімальним вмістом пестицидних залишків та гарним товарним виглядом.

Супермаркет хоче бачити якісну картоплю у роздрібній упаковці протягом усього сезону виробництва», – нагадує Микола Гордійчук.

Проекту PAPАS не один рік. Спочатку до нього приєдналося 10 українських фермерів, виробників картоплі. Однак поступово частина виробників з тих чи інших причин змушена була залишити співтовариство.

«Останні два роки були дуже хороші для фермерів, які вирощують картоплю. Вони добре заробляли. Коли фермери заробляють вони не думають про об’єднання. Щойно настає поганий рік, як нинішній – низькі ціни та великі обсяги, тоді фермери згадують про кооперативи та про те, що кооперація допомагає продавати.

Тому ми розпочинали і продовжуємо ідею, що успіх – за кооперацією. Цей процес залежить від багатьох факторів.

Насправді якісної картоплі небагато, ми не розпорошуємося та працюємо з невеликою кількістю магазинів. На сьогоднішній день проект PAPAS охоплює лише Київ. Але ми відкриті для співпраці у всіх регіонах. Якщо будуть фермери, які хочуть приєднатися до нашої ініціативи, ми, безумовно, масштабуватимемо цей проект на більшу кількість регіонів», — ділиться планами директор компанії «Агріко Україна» Микола Гордійчук.

Джерело: https://east-fruit.com/

error: Content is protected !!