Овочі та овочеві продукти: географія продажів, імпортери, обсяг експорту і виробництва

Овочівництво в Україні розвивається швидкими темпами. Останніми роками у галузь вливаються інвестиції як у виготовлення кінцевих продуктів, так і у створення сировинних зон для переробних підприємств. Під їх впливом змінюються технології виробництва, збирання, зберігання, підготовки до продажу, критерії якості отриманого врожаю. Попри пандемію та карантинні обмеження у першому кварталі 2021 року українські аграрії зуміли наростити експорт всіх позицій овочів. Kurkul.com вирішив проаналізувати обсяг експорту овочів за минуле десятиліття і також, перспективу експорту для країни надалі. За основу взято дані з профільної аналітичної презентації «Аграрне портфоліо 2021», яку підготувала Українська асоціація бізнесу й торгівлі (UBTA) за підтримки Мінагро та Мінекономіки.

Загальний експорт овочів

За даними UBTA, овочі займають всього 0,5% в українському аграрному експорті. На світовому ринку українськими овочами торгують 400 експортерів. У 2011 році сума експорту овочів склала $175 млн, при імпорті $231 млн, потім вона зростала до найбільшого показника за останнє десятиліття у 2013 р. — $189 млн, при імпорті $296 млн. Після чого сума експорту почала зменшуватись і у 2015 р. досягла свого антирекорду — $83 млн, при імпорті $113 млн.

Минулого року сума експорту овочів склала $115 млн, а імпорт сягнув найвищої позначки за останнє десятиліття — $333 млн і перевищив експорт більше ніж удвічі (негативне сальдо $218 млн).

У 2020 р. експорт овочів відбувався до 96 країн. Основні імпортери — Європа (72,5%), країни Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) (11,2%), Близького Сходу (8,6%) та країни Азії (2,9%).

У товарній структурі експорту овочів переважають томати (приготовані або консервовані), овочі без томатів (морожені, сушені, приготовані, або консервовані), овочі без томатів (свіжі або охолоджені), овочі бобові, томати (свіжі або охолоджені), цибуля, інші цибулині овочі.

Овочі (без томатів)

Виробництво

Овочівництво впродовж останніх років загалом характеризується порівняно стійким рівнем посівних площ і обсягів виробництва продукції. Адже ця галузь сільського господарства традиційно орієнтована на забезпечення внутрішнього продовольчого ринку та менш залежна від цінової волатильності та зовнішньої кон’юнктури. Загальна площа під усіма видами овочів без урахування картоплі в середньому за 2011-2020 рр. становила близько 449 тис. га, а обсяги виробництва продукції — 94 тис. т.

Аналізуючи структуру виробництва овочів, можна побачити, що вона є доволі диверсифікованою. Однак основу її становить борщовий набір, куди окрім томатів, входить капуста, морква і буряк столовий, цибуля. Минулого року під ці види овочівники відвели майже 62% всіх площ. При цьому обсяги виробництва їх є найбільшими серед усіх видів, за винятком лише картоплі.

Зокрема, аналіз регіональної структури виробництва овочів усіх видів показав, що основними їх постачальниками на внутрішній продовольчий ринок є аграрії Херсонської (14% усього обсягу виробництва до підсумку), Дніпропетровської (7,9%), Харківської (7,4%) та Київської (6,4%) областей. Досить високу питому вагу у загальнодержавному виробництві овочів займають також Полтавщина, Миколаївщина, Львівщина, Вінниччина. Водночас за окремими видами овочів структура їх виробництва в регіонах суттєво відрізняється.

Експорт

У експорті заморожених, сушених і приготованих овочів за даними UBTА Україна займає 39 місце. Найбільшими покупцями українських овочів цієї групи стали країни ЄС (37,1%), Білорусь (23,8%), Сингапур (9,6%) і Республіка Молдова (8,6%). За останні 10 років найбільше Україна виручила у 2011 р. — $97 млн, у подальші роки експорт знижувався і у 2020 р. становив $30 млн. Домінантним товаром для даної групи залишились сушені і лущені бобові овочі (переважно, горох).

Серед світового експорту свіжих і охолоджених овочів Україна займає 46 місце, основним покупцем нашої продукції є країни ЄС (72,2%). Тенденція до зниження експорту прослідковується й у продажі свіжих овочів. Так у 2011 р. ми експортували їх на $24 млн, зараз ця цифра зменшилась до $15 млн.

За даними Державної митної служби, у І півріччі 2021 року Україна експортувала 3 тис. т заморожених овочів – удвічі більше, якщо порівняти з обсягом за аналогічний період 2020 року. У грошовому еквіваленті експорт склав $2,8 млн, що на 75% більше від показника за січень-червень 2020 року. Найбільше українських заморожених овочів протягом І півріччя цього року купували країни ЄС — Польща ($1,1 млн), Білорусь ($837,8 тис.) та Німеччина ($284,7 тис.).

Томати

Виробництво

Ринок томатів в Україні наповнюється переважно продукцією вітчизняного виробництва. Разом з тим, через зменшення посадкових площ під культуру, на ринку томатів в Україні з’являється все більше імпортної продукції, переважно із Туреччини. І якщо до 2018 року зменшення площі відкритого ґрунту під томати компенсувалося зростанням в тепличному секторі, то в 2019 році площі теплиць також скоротилися до показника 2017-го, однак у 2020 р. теплична галузь почала дещо відновлюватись і впроваджувати енергоефективні сучасні технології, будувати теплиці з високим потенціалом продуктивності.

Структура виробництва томатів у 2020 році, тис. т

За даними Митної служби в Україні вирощування помідорів в основному відбувається в господарствах населення, а частка промислового виробництва незначна. За останні 5 років обсяги виробництва помідорів були на рівні 2,2-2,3 млн т, з яких близько 32% виробляється промисловими підприємствами. Загалом, лише 10% помідорів вирощуються в теплицях.

Експорт та імпорт

У експорті томатів, за даними UBTА, Україна займає 33 місце. Найбільшими покупцями українських томатів цієї групи стали країни ЄС (54,3%), Білорусь (21,2%), Республіка Молдова (23,9%). За останні 10 років найбільше Україна виручила у 2011 р. — $37 млн, у подальші роки експорт знижувався і у 2020 р. становив $5 млн.

Через скорочення виробництва з кожним роком Україна нарощує імпорт томатів. Так, у 2020 році імпорт тепличних томатів виріс на 21% і становив рекордні 86,7 тис. т. Туреччина у 2020 році поставила в Україну 68,6 тис. т тепличних томатів або 79% від усіх експортованих в Україну томатів. Роком раніше питома вага Туреччини була вищою і досягала 90%. Найбільш різко у 2020 році постачання до України нарощував Іран, поставляючи продукцію через Азербайджан. Обсяги зросли за рік більш ніж у 8 разів.

Цибуля та інші цибулинні овочі

Виробництво

В Україні у 2020 році виробили 127 тис. т. цибулинних овочів, з яких 21,2 тис. т часнику, а 103, 4 тис. т цибулі і до 6 тис. т інших цибулинних овочів. Загальне виробництво цибулі знизилось на 15% у порівнянні з 2019 роком. Також прослідковується тенденція до скорочення посівних площ вирощування цибулі. 82% виробників цибулі — господарства населення і лише 18% промислове виробництво. Найбільше цибулі вирощують у Київській, Вінницькій та Харківській областях.

Експорт

У експорті цибулинних овочів, за даними UBTА, Україна займає 37 місце. Найбільшими покупцями цієї групи стали країни ЄС (48%), Ірак (14,4%), Туреччина, Бангладеш (9,3%). За останні 10 років найбільше Україна виручила у 2013 р. — $7 млн, у подальші роки експорт знижувався до показника 2016 року ($6 млн) і тримається приблизно на одному рівні.

Як свідчить митна служба, у сезоні 2020/21 року Україна наростила обсяги та розширила географію експорту цибулі ріпчастої. Всього на зовнішні ринки було поставлено понад 34,1 тис. т цибулі на суму $6,5 млн. Це був найбільший обсяг експорту за останні вісім сезонів. Попереднього сезону ціна на цибулю в Україні залишалася на рекордно низькому рівні — близько 0,09 $/кг, при тому, що ціни в ЄС були значно вищими. Україна залишалася країною з найнижчою ціною цибулі в світі весь сезон, а середня експортна ціна торік була найнижчою за останні чотири роки.

Проте, певним позитивом можна назвати суттєве розширення географії експорту української цибулі в сезоні 2020/21. При цьому більш ніж половину всієї цибулі було поставлено до країн ЄС, основні обсяги цибулі були експортовані до Румунії — понад 40% всього експорту. 18% цибулі було поставлено до країн Близького Сходу — приблизно стільки ж й у країни СНД.

© Єлизавета Кудиненко, Kurkul.com, 2021 р.

Джерело: https://kurkul.com/

error: Content is protected !!