Огляд ринку цукру 2021. Або навіщо бурякам сирець?

Український цукровий ринок лихоманить. У порівнянні з минулим роком ціни на продукцію зросли в два рази, і виробництво цукру з буряка врожаю 2020 р. не стримало цінове ралі. У Мінекономіки згадали спосіб стабілізувати ціни, який не використовувався довгих 10 років, і відкрили квоту на ввезення тростинного цукру-сирцю за пільговою ставкою мита. Учасники ринку по-різному поставилися до цієї ініціативи. А тим часом аграрії потроху збільшують площі під цукровим буряком.

Підсолодили. Збільшення посівів

У 2021 р. за прогнозами Мінагропроду, аграрії засіють цукровим буряком 220 тис.га, тобто, практично на рівні 2020 року, коли під культуру виділили 219 тис.га.

Однак настрої аграріїв дають привід зробити висновок, що реальні посівні площі під цукровим буряком можуть бути дещо більшими офіційного прогнозу.

Наприклад, генеральний директор «Галс Агро» Сергій Кравчук розповів, що господарства Київської та Чернігівської областей, які постачають на підприємства компанії 20% від загального обсягу цукрових буряків для переробки, в цьому році збільшують площі під культурою на 15-20%. У самій же компанії «Галс Агро», за даними Сергія Кравчука, площі під буряком залишаться на рівні 7 тис.га.

В агрохолдингу «Астарта-Київ» також повідомили, що у них площа під цукровим буряком цього року не збільшиться (33,5 тис.га). Хоча в компанії допускають, що інші виробники якщо і наростять посіви цієї культури, то незначно. Зростання не може бути кардинальним, так як технологія вирощування цукрових буряків передбачає підготовку грунту ще восени, і ухвалювати рішення про суттєві зміни площі під культуру навесні вже пізно.

«Високі ціни на цукор стимулюють аграріїв нарощувати посіви цукрових буряків. Фермери в Західній Україні, як, напевно і в інших регіонах країни, на 10% збільшують площі під цією культурою» – Євген Макара Співзасновник «Гнідавський цукровий завод».

За даними фахівців «Укрпромінвест-Агро», крім цін на цукор, на інтерес до вирощування цукрових буряків в цьому році впливає те, що після дворічної посухи в грунті накопичилася достатня кількість вологи, що робить вирощування культури менш ризикованим. Але в зв’язку з тим, що обидва чинники (і зростання цін, і накопичення вологи) виникли взимку, у фермерів не було достатньо часу підготуватися до збільшення посівних площ під цукровий буряк.

«Восени, коли йшла основна підготовка площ під буряк, ці обидва чинники не були настільки очевидними. Проте, очікуємо незначного збільшення площі посівів у фермерів в зоні наших заводів, яке, за нашими оцінками, може скласти до 30%», – зазначив директор департаменту забезпечення цукровими буряками «Укрпромінвест-Агро» Павло Лимар.

У цьому році в «Укрпромінвест-Агро» планують посіяти цукровий буряк на 28,3 тис.га. Це на 800 га більше, ніж в 2020 р. В цілому під цю культуру відведено близько третини площ компанії в Вінницькому регіоні.

Про збільшення посівів цукрового буряка говорять і експерти ринку. Директор Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва Олександр Коротинський, спираючись на інформацію, отриману від постачальників насіння цукрових буряків, припустив, що в цьому році посівні площі під культурою займуть 230 тис.га.

«Значного зростання посівних площ не передбачається. Тому що, якщо буряк прибрали з сівозміни, то ввести її назад вже складно» – Олександр Коротинський директор «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва».

До слова, за його словами, на 5 квітня посівну кампанію розпочали господарства Черкаської та півдня Вінницької областей.

Напевно тільки старожили цукрового ринку пам’ятають, що на зорі незалежності в Україні буряк сіяли на 1,5 млн.га. Ще 10 років тому посівні площі під цією культурою займали 0,5 млн.га. Незважаючи на те, що останні два роки посіви під буряком займають 219-220 тис.га, країна все ще входить в десятку світових виробників цукрових буряків. Аналітики і переробники вважають, що таких обсягів достатньо, щоб забезпечити внутрішній ринок цукром.

«Посівна площа 230 тис.га за сприятливих (середньостатистичних) погодних умов повністю забезпечить країну цукром і навіть створить незначний експортний потенціал» – Олександр Коротинський директор «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва».

Ринковий небаланс

Невелике збільшення посівних площ – хороша новина для переробників, адже в останні два роки виробництво цукру в Україні скорочувалася. У 2020 р. не лише зменшилися посіви буряка, а й внаслідок посухи аграрії отримали невисокий урожай цієї культури. За даними Мінекономіки в 2020/21 МР підприємства випустили 1,11 млн.т. цукру.

Варто згадати, що ще в 2016-2018 рр. виробництво цукру в Україні було на рівні 1,8-2,1 млн.т. на рік. Учасники ринку говорять, що тоді були сприятливі ціни на зовнішньому ринку і українські виробники відправляли частину продукції на експорт. Але, коли на світовому ринку почали падати ціни на нафту, компанії, які переробляли цукровий очерет на біоетанол, стали випускати цукор. Таким чином, ці виробники зайняли нішу, в яку 5 років тому вскочили українські експортери бурякового цукру. Вартість бурякового цукру на зовнішньому ринку впала майже на третину, і виробникам з України вже було невигідно поставляти свою продукцію за кордон. В результаті, на внутрішньому ринку сформувалися досить великі перехідні залишки цукру. Але в минулому році через карантин в Україну на певний період повернулися заробітчани, споживання збільшилося і залишки підчистили.

Зменшення запасів цукру і низький урожай буряка в 2020 р. вплинули на те, що ціни на продукт на внутрішньому ринку залишалися високими. І після завершення сезону цукроваріння в 2021 р. ціни не лише не знизилися, але продовжували рости. В цілому, в порівнянні з квітнем минулого року, ціни на цукор в Україні зросли майже в два рази.

Щоб стабілізувати ситуацію з 5 лютого 2021 р. Мінекономіки почало прийом заявок на ввезення цукру-сирцю в Україну в рамках тарифної квоти (260 тис.т). Нагадаємо, за квотою сирець можливо завозити з 2%-им митом. На поставки цукру поза квотою діє 50% загороджувальне мито. Тобто, український ринок давно і надійно захищений від впливу на ринок імпортного цукру.

Після того, як Мінекономіки стало отримувати заявки на ввезення цукру-сирцю, чиновники повідомили, що причин для занепокоєння немає: цукру на ринку достатньо. Принаймні, в кінці березня на черговій нараді заступника Міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тараса Висоцького з представниками аграрних асоціацій «цукровому питанню» приділили багато часу. На цій онлайн-зустрічі генеральний директор Директорату агропромислового комплексу Микола Мороз повідомив, що з урахуванням перехідних залишків і імпорту обсяг внутрішнього ринку цукру в 2020/21 МР складе 1,25 млн.т, з яких 1,19 млн.т – для внутрішнього споживання. За його словами, з урахуванням отриманих ліцензій на імпорт сирцю, залишки цукру будуть не менше 330 тис.т. Станом на 28 березня в Україні імпортували 38 тис.т білого цукру, і міністерство видало ліцензії на імпорт 120 тис.т цукру-сирцю (на 2 квітня вже були видані ліцензії в цілому на 200 тис.т сирцю), поставки якого очікуються в другій половині квітня, в травні.

Такий розклад дозволив чиновникам зробити висновок, що ситуація контролюється, цукру вистачить всім і зростання цін на нього призупиниться. За даними Олександра Коротинського, із середини березня ціни на внутрішньому ринку залишаються стабільними, і навіть намітилася тенденція до зниження.

«Кілька підприємств готуються до переробки тростинного цукру-сирцю. В кінці травня ці додаткові обсяги надійдуть на внутрішній ринок, що сприятиме стабілізації цін на внутрішньому ринку. Ціни зараз знаходяться на збалансованому рівні, коли і виробництво цукрових буряків, і цукру рентабельне. Така ситуація дає можливості ринку балансувати виробництво цукру в потрібних обсягах» – Олександр Коротинський директор «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва».

Нагадаємо, в 2020/21 МР в країні буряк переробляли 33 цукрових заводи. За даними Олександра Коротинського, така ж кількість підприємств буде працювати і в 2021/22 МР. Про закриття цукрових заводів мова не йде. Навпаки, за словами експерта, є ймовірність, що в майбутньому сезоні відновить роботу «Красилівський цукровий завод» (Хмельницька обл.).

Зрозуміло, нинішній рівень цін на цукор влаштовує виробників буряку та самого цукру. Але не побутових і промислових споживачів. На згаданій нараді представник Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) сказав про те, що «на ринку цукор відсутній або його притримують виробники», що створює великі труднощі для компаній, які використовують цей продукт як сировину.

Президент Асоціації «Укркондпром» Олександр Балдинюк зазначив, що внаслідок зростання цін на сировину, з початку року ціни на кондитерські вироби зросли на 10-15%. У січні-лютому 2021 року експорт кондитерських виробів скоротився на 8%. І за оцінками Асоціації, якщо ціни на цукор не знизяться, то до кінця року виробництво кондитерських виробів скоротиться приблизно на 120 тис.т. Також Олександр Балдинюк зазначив, що через подорожчання сировини деякі кондитерські фабрики з початку року скоротили виробництво на 10-20%, а деякі – і на 30-50%.

Отримавши сигнали з ринку, в ситуацію втрутився Антимонопольний комітет України. 5 квітня Комітет розпочав справу проти агропромхолдинга «Астарта-Київ» і підприємства «Радехівський цукор» за ознаками антиконкурентних узгоджених дій. Сукупна частка ринку згаданих гравців складає майже 40%. І в АМКУ допускають, що ці компанії могли зловжити своїм становищем, завищуючи ціни на цукор. Чи була змова, або так «покерував» ринок, покаже слідство.

Як знайти рівновагу 

Варто зазначити, що останній раз ввезення цукру-сирцю за квотою, як спосіб стабілізації ситуації на ринку цукру, в Україні використовувався 10 років тому. І сьогодні, за даними учасників ринку, з 33 цукрових заводів максимум 5 технічно можуть допрацьовувати цукор-сирець. Та й сам механізм ввезення цієї сировини трохи пробуксовує.

Представник компанії-імпортера на згадуваній онлайн-нараді, зокрема, сказав, що в зв’язку з технічними особливостями роботи митниці, вона пропонує тільки варіант оформлення товару з 50% митом. Що в принципі робить недоцільним імпорт сирцю і його переробку. На це заступник міністра відповів, що коли в країну почнуть надходити перші партії сирцю, то проблем на митниці не буде.

В цілому, учасники ринку по-різному ставляться до ввезення цукру-сирцю на український ринок.

«Сьогодні питання не в тому, скільки ввезти сирцю, а як його переробити. Потужностей, готових переробити такий (260 тис.т, – прим. ред.) обсяг сирцю немає. Для того, щоб вони з’явилися, необхідні інвестиції та час, якого до нового сезону залишилося не так багато. Відповідно, у тих, хто буде працювати за сирцевої схемою, є ризики увійти в новий сезон виробництва із залишками цукру з сирцю, собівартість якого буде вище на 40-50% цукру, виробленого в Україні», – зазначив директор департаменту продажів цукрової продукції «Укрпромінвест Агро» Артем Семененко.

Олександр Коротинський сказав, що за розрахунками «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва», «для збалансованого ринку достатньо ввезти 100 тис.т цукру-сирцю». У компанії «Астарта-Київ» також вважають, що до початку наступного сезону переробки буряка досить завезти всього 100-120 тис.т білого цукру і цукру-сирцю.

«Як би там не було, Україна в місяць споживає не менше 100 тис.т цукру. Якщо ціна залишається високою, значить продукту на ринку не вистачає. Дефіцит цукру в країні оцінюється на рівні 200-300 тис.т, що і спровокувало зростання ціни. Тому ввезення цукру-сирцю дасть можливість перекрити дефіцит і стабілізувати ціни» – Євген Макара Співзасновник «Гнідавського цукрового заводу».

Переробники кажуть, що цукор із завезеного сирцю НЕ буде дешевим. За оцінками «Науково-практичного центру бурякоцукрового виробництва», собівартість цукру виробленого з тростинного цукру-сирцю складає 19,5-20 тис.грн. за 1 т в залежності від підприємства, на якому буде проводитися переробка (з урахуванням ціни сирцю $340-350/т). Таким чином, оптові ціни на цей продукт будуть на рівні 22-25 тис.грн. за 1 т, власне, як і ціни бурякового цукру. Через це деякі учасники ринку вважають, що немає великого сенсу завозити сирець.

«За чутками на ринку, в травні в Україну ввезуть 40 тис.т сирцю, переробка якого закінчиться в липні. Такий обсяг не зможе істотно вплинути на ціну залишків українського цукру», – вважає Артем Семененко.

Інші гравці впевнені, що додатковий обсяг продукту дозволить стабілізувати ціни на ринку.

«Сирець не обвалить, а просто стабілізує ціни на цукор. Але важливо, щоб не завезли занадто багато. Тоді може повторитися ситуація, що підприємства одне перед одним почнуть скидати ціну і все втратять. Переробка сирцю дозволить ще й завантажити роботою цукрові заводи, люди отримають зарплату, будуть сплачені податки. А ось якщо раптом уряд вирішить імпортувати білий цукор без ввізного мита – це буде злочин перед державою. Сподіваюся у цього уряду вистачить розсудливості не наступати на граблі» – Сергій Кравчук uенеральний директор «Галс Агро».

Олександр Коротинський сказав, що за попередньою інформацією, в травні-червні на внутрішній ринок надійде приблизно 55 тис.т цукру виробленого з цукру-сирцю.

«Що буде далі з поставками тростинного цукру-сирцю поки складно сказати. Так як біржові ціни на цю групу товарів схильні до волотильності на світових майданчиках, через прогнозований світовий дефіцит. Основний постачальник цукру-сирцю Бразилія, однозначно буде нарощувати переробку сирцю на етанол для внутрішнього ринку. Адже ціни на нього значно зросли протягом останнього року», – пояснив Олександр Коротинський.

Переробники цукрового буряка говорять, що для них оптимально, якщо ціна реалізації цукру з заводу буде 17-19 грн. з ПДВ за 1 кг. Такий рівень цін дасть можливість підприємствам працювати рентабельно. Час покаже, чи зможе ринок врегулювати цінову ситуацію без зловживань і додаткового державного втручання.

Джерело: https://latifundist.com/

error: Content is protected !!