Коронавірус доволі істотно вплинув на картопляний сектор у світі.

Про це заявив Седрік Портер, власник і редактор видання «Світові ринки картоплі» (World Potato Markets) під час свого виступу на Дні картоплі 2020 (Potato Days 2020 LIVE).

Постраждали всі ланки в ланцюжку збуту, особливо переробна промисловість та виробники, які постачають для неї сировину. Причина передусім у тому, що продаж продуктів переробки картоплі значною мірою залежить від галузі громадського харчування та HoReCa. Якщо в умовах глобальної загрози, такої як Сovid-19, робота цих закладів буде припинена, наслідки стануть катастрофічними. Узагалі, коронакриза показала, наскільки вразливим є картопляний ланцюжок збуту.

Отже, в минулому сезоні для картоплярів у країнах ЄС та США найбільшою проблемою стало саме закриття кафе та ресторанів. Вони припинили роботу, переробникам нікому було збувати картоплю фрі, тож вони зупинили купівлю сировини в постачальників. Внаслідок цього утворилися великі залишки картоплі, які було складно продати. До цього не були готові ні виробники, ні переробники.

Коронакриза особливо серйозно вплинула на ринок картоплі в Нідерландах, Бельгії, США та Канаді, оскільки саме ці чотири країни займають 90% експортного ринку картоплі фрі у світі. За даними Седріка Портера, показники експорту свідчать, що Сполучені Штати продавали на зовнішні ринки від 80 до 100 тис. тонн картоплі фрі щомісяця до коронавірусної кризи. Від березня обсяги експорту зменшилися на 20–50%. Загалом, виробництво картоплі в США скоротилося щонайменше на 5%, тоді як сектор переробки картоплі зменшився більш ніж на 10%.

В основних картопляних країнах ЄС (Бельгія, Франція, Німеччина, Нідерланди та Велика Британія) спостерігалася майже аналогічна картина: тоді як у 2019 році європейські переробники щомісяця експортували від 400 до 500 тис. тонн фрі, після початку коронакризи обсяги знизилися до менш ніж 300 тис. тонн, з плавним відновленням починаючи з липня 2020 року.

Водночас на фоні зменшення ринку продуктів переробки картоплі відбулося зростання ринку столових сортів на 10% і більше, адже населення багатьох країн мусило тривалий час харчуватися вдома і, відповідно, попит на столові сорти зріс.

Наявність значної кількості незатребуваної картоплі під час весняного локдауну спонукала промисловість до пошуку нових варіантів використання цієї сировини. Зокрема, збільшилися обсяги продажу картоплі для годівлі тварин, для виробництва картопляних пластівців та біогазу. Цікавим також виявився напрям виготовлення пластику з картоплі. Звісно, ці канали збуту не є основними, але вони допомагають зменшувати тиск на ринок, тож є надзвичайно важливими.

Пандемія Сovid-19 лише набирала обертів, коли фермери північної півкулі збиралися висаджувати картоплю. Тож виробники в ЄС та Північній Америці висадили більше столових сортів з огляду на більшу потребу ринку в них. Водночас європейські фермери в минулому сезоні відвели під картоплю більші площі, тож нині мають наслідки у вигляді низької ціни та збираються зменшити обсяги у 2021 році. Виробництво зросло приблизно на 4% порівняно з минулим роком, оскільки збільшення площ під картоплею у Франції та Німеччині перекрило незначне зменшення обсягів вирощування в Нідерландах та Великій Британії. Натомість американські фермери посадили менше і у 2021 році збираються повернутися до попереднього рівня.

Хоч би як не склалися обставини, на думку Седріка Портера, картопля лишатиметься важливим елементом харчування людей в усьому світі. «Якби її віднайшли недавно, то неодмінно назвали б суперфудом. Адже бульби не містять жиру, цукру, глютену, натомість вони багаті на клітковину, вітаміни С і В6 , калій. У них доступна ціна, а використання — доволі універсальне. Зрештою, картопля просто смачна».

Джерело: https://agrotimes.ua/

error: Content is protected !!