Картопляні віражі України: експорт на Балкани і в Білорусь та імпорт з Молдови

Аналітики EastFruit звертають увагу на чергову, абсолютно нетипову ситуацію на ринку картоплі України у вересні 2021 року.

Незважаючи на те, що збирання картоплі в професійних господарствах триває в більшості регіонів України, міжнародна торгівля картоплею є надзвичайно активною. При цьому Україна і експортує, і, одночасно, імпортує товарну картоплю!

Однією з найбільш сенсаційних новин зараз є факт імпорту картоплі з Молдови. Це дуже незвично, перш за все, тому що Молдова традиційно була основним ринком збуту картоплі для українських картоплярів.

Перш за все, з України в Молдову зазвичай поставлялась упакована, калібрована, мита картопля, попит на яку був найвищим серед мереж супермаркетів країни, а в Молдові ніхто з виробників не мав потужностей для доопрацювання продукції. Крім того, картоплярство в Україні в цілому було розвинене краще, в той час як фермери Молдови робили акцент на виробництві фруктів. І це утримувало ціни на картоплю високими, що поступово приваблювало в цей сектор все більше виробників, перш за все з зернового сегмента.

У сезоні 2020/21 року ціни на картоплю в Молдові виявилися вкрай низькими через дешевий імпорт з Євросоюзу, що, в свою чергу, було пов’язано з дефіцитом попиту на картоплю – причин через карантини і закриття ресторанів. Однак фермери Молдови не знизили площі під картоплею, тому що нереалізовані залишки товарної картоплі вони використовували в якості посадкового матеріалу.

Як результат – на даний момент ціни на картоплю в Молдові найнижчі в регіоні – навіть нижче ніж в Польщі, і картопляри країни вже відкрито говорять про перехід з вирощування картоплі на вирощування зернових. Однак продати продукцію, вирощену в 2021 році, потрібно. І ось одним з таких ринків збуту для картоплярів в північній Молдові стали прикордонні регіони України, адже тут ціни зараз помітно вище, ніж в Молдові і попит на картоплю досить високий.

Однак це ще не всі сенсації українського ринку картоплі. Виявляється, західні регіони України, де в цьому році виріс непоганий урожай картоплі, зараз його активно експортують в Балканські країни, перш за все в Сербію, де ціни на картоплю істотно вищі. Також з цього регіону йдуть відвантаження картоплі в Білорусь, де ціни теж вищі, ніж в Україні.

Найцікавіше, що ціни на картоплю в Польщі нижчі, ніж в Україні, але істотно вищі (на 70%), ніж роком раніше. Місцеві виробники і трейдери вважають такі ціни високими і очікують навіть дефіциту картоплі в сезоні 2021/22. При цьому Польща активно шукає можливості імпорту картоплі з інших країн уже зараз, під час збирання урожаю.

Білорусь, як ми вже писали, в цьому сезоні активно імпортує картоплю, незважаючи на те, що зараз йде збирання свого врожаю. Це незвичайна ситуація, однак пояснюється вона неврожаєм картоплі в країні. Тому картопля закуповується, в тому числі, і в Україні. Оскільки різниця в цінах між двома країнами не настільки істотна, картопля на ринок Білорусі, переважно, надходить з північних регіонів України. При цьому самі фермери цих регіонів повідомляють про далеко не найкращі врожаї картоплі та про зсув термінів його збирання.

Таким чином ситуація на картопляному ринку виглядає вельми незвично: Україна і імпортує, і експортує картоплю одночасно, причому під час її збирання. При цьому вся зовнішня торгівля картоплею України в даний момент йде з абсолютно несподіваними країнами. Тому не виключено, що новий картопляний сезон принесе учасникам картопляного ринку ще чимало сюрпризів.

Джерело: https://east-fruit.com/

error: Content is protected !!