Якою буде вартість цукру у новому сезоні — кінець подорожчання чи новий виток цін?

Згідно з прогнозом Міністерства економіки, у 2021-2022 маркетинговому році Україна виробить 1,4 млн. тонн цукру, що на 30% більше, ніж минулого року.

Крім цього, перехідні залишки цукру з минулого сезону становлять 422 тисячі тонн. Україна може розраховувати на 1,74 млн. тонн, що цілком достатньо для внутрішнього попиту. У рік Україна споживає близько 1,25 млн.тонн цукру. Чи знизиться за таких оптимістичних розрахунків ціна на цукор?

Не вигідно. Цукрові заводи відмовляються розпочинати сезон
В Україні на сьогодні зібрано понад 3,5 млн. цукрових буряків із 35% посівних площ. Середня врожайність солодких коренеплодів становить 440 ц/га, найвища – 559 ц/га. Обсяг виробництва цукру залежить не тільки від валового збору буряків, а й від вмісту в ньому сахарози. Цей показник нині також тішить аграріїв, оскільки він значно вищий за минулорічний.
На Харківщині зібрано понад 140 тисяч тонн цукрових буряків. Аграрії вже зібрали майже 67% посівних площ. Це поки що найвищий результат в Україні. Площа під цукровим буряком у регіоні становить понад 3,7 тисячі гектарів. Середня врожайність цукрових буряків у Харківській області становить 382,5 ц/га, найвища у Чугуївському районі – 388,2 ц/га.
Як кажуть експерти, нинішній високий урожай цукрових буряків в Україні та збільшення посівних площ під цією культурою створили всі умови, щоби вартість цукру знижувалася. Однак подорожчання газу, який становить до 70% витрат у собівартості виробництва, зруйнував ці прогнози.
— В Україні на сьогодні працює 28 цукрових заводів, вироблено вже понад 400 тисяч тонн цукру, — повідомляє Юрій Ільченко, генеральний директор асоціації «Харківцукор». — Спочатку мали запускатися 34 заводи, але 4 вже офіційно відмовилися розпочинати сезон цукроваріння. Тому що вартість газу піднялася настільки, що їм стало невигідно працювати собі на збиток.

Із 34 цукрових заводів в Україні 19 працюють лише на газі. При цьому вартість природного газу зросла до такого рівня, що заводам з економічного погляду немає сенсу відкриватися цього року.
За словами Юрія Ільченка, якщо торік ціна на газ становила 7–8 грн. за кубометр, то цього року — 28 грн. за кубометр. Це стало економічною катастрофою для багатьох підприємств галузі.

Газовий колапс

— У нас у Харківській області 6 жовтня розпочав роботу лише один цукровий завод — Первухинський, що у Гутах Богодухівського району, — з прикрістю зазначає Юрій Ільченко. — Він уже виготовив 2 тисячі тонн цукру. Вихід цукру з буряка на Первухинському заводі 14,5%. Це поки що в Україні найкращий показник. Пізно розпочали, бо була проблема з оплатою газу. Уявіть лише, щоб переробити 70 тисяч тонн цукрових буряків, підприємство заплатило за газ 77 млн. гривень. А цукровому заводу, що у Білому Колодязі, за газ треба заплатити 155 млн. живих гривень. Навіть якщо завод продати двічі, цих грошей не вистачить. Поки завод не запустився, буряки ще не копають. Але підприємство таки збирається розпочати роботу цього сезону. Справа в тому, що окрім газового котла, на заводі є ще котел, який працює на мазуті. Вони зараз завозять мазут із сусідньої області, працюватимуть на цьому паливі, а не на газі, щоб не влетіти у повний збиток. Але й мазут подорожчав, він також недешевий. Заводу за добу потрібно дві цистерни мазуту, а газу — 39 кубометрів на одну тонну переробленого буряка. А він переробляє за добу 3 тисячі тонн буряків. Яка тут рентабельність?
Це при тому, зазначає експерт, що у цукрового заводу в Білому Колодязі свій буряк — 3,5 тисячі гектарів, з яких планують зібрати 150 тисяч тонн солодких коренеплодів. Урожайність обіцяє бути вищою за 400 ц/га, зібраних буряків вистачить на роботу заводу протягом 2—2,5 місяця. Але благополучну економіку підприємства раптово знищила позахмарна ціна на газ.

Розрахунок ціни не тішить

— На Первухинському цукровому заводі за нинішньої ціни на газ розрахункова собівартість цукру буде 25-26 гривень за кг. У той час як середня оптова або заводська ціна по Україні сьогодні — 23-24 гривні, що нижче за витрати на виробництво цукру на Первухинському заводі. Якщо до собівартості у 26 гривень додати рентабельність 10% та ПДВ, то ціна у роздробі буде на рівні 30-32 гривень за кг, – підрахував Юрій Ільченко. — А в Білій Криниці навіть вище.Якби завод заплатив за газ по 31 тисячу гривень за тисячу кубів, собівартість цукру була б на рівні 33 гривень.
За словами Юрія Ільченка, якщо раніше у собівартості цукру 55% ​​була сировина та доставка сировини, то зараз лише газ становить до 70%. Про цю критичну ситуацію директора цукрових заводів Харківської області розповіли керівництву області на нещодавній нараді в департаменті АПК.
— Ми прийшли сюди, щоби попередити, що собівартість цукру очікується на рівні 30—32 гривень, а відпускна ціна заводів 35—40 гривень за кг. Плюс торгова надбавка. Адже це соціально значущий продукт, — розповідає про перебіг наради Юрій Ільченко.

За словами експерта, дійти якогось консенсусу на нараді так і не вдалося.
— Але це лише видима частина проблеми, — турбується експерт. — Суть проблеми в тому, що наступного року ні Білий Колодязь, ні Пархомівський цукровий завод не сіятимуть буряків, а отже, і не вироблятимуть цукор. У нас в області залишилося чотири цукрові заводи, але ніхто з них не сіятиме буряки, бо за такої ціни газу — це збиткове виробництво. Зараз із початком нового сезону ціна на цукор у деяких заводів опустилася до 21—22 гривень за кг. Але після закінчення його ціна на цукор у всіх виробників зашкалюватиме.

Цукровики просять підтримки держави
Національна асоціація цукровиробників України «Укрцукор», УСПП та Рада підприємців при Кабміні надіслали листа прем’єр-міністру Дмитру Шмигалю, в якому вони висловлюють серйозне занепокоєння складним становищем у цукробуряковій галузі. У ньому йдеться, що для виробництва цукру українським заводам цього року знадобиться щонайменше 300 млн кубометрів природного газу. Через зростання цін на блакитне паливо частина підприємств не змогла організувати виробництво, а сільгоспвиробники, які вклали у вирощування буряків кошти, зазнають значних збитків. Ще у червні ціна за тисячу кубометрів газу становила 11 тисяч грн, а зараз уже 28 тисяч грн.
Зазначається, що і без цього цукорники перебувають на межі рентабельності. Фермери витрачають понад 42 тисячі гривень на гектар посівів цукрових буряків. За середньої врожайності 480 ц/га та 120 грн/ц вирощування її стає нерентабельним.
Зважаючи на це, бізнес-спільнота просить Кабмін передбачити в бюджеті-2022 дотації для виробників цукру в обсязі 150 грн на тонну. Крім того, представники асоціацій закликають уряд спільно шукати можливості для здешевлення непомірних для багатьох промислових галузей цін на природний газ. Що й казати, за нинішнього високого врожаю та позитивних прогнозів цукор для виробників виявився зовсім несолодким.

Джерело: https://timeua.info/ 

error: Content is protected !!